Słownik kynologiczny: blokowanie

 

Blokowanie
Blokowanie

Blokowanie to takie zgłaszanie psów na liczne wystawy, aby uniemożliwić innym psom otrzymanie wniosków niezbędnych do uzyskania championatu. Osoba, która jest wystarczająco znana, ma wysokie szanse na wygranie swojej klasy. Gdy wygra- kolejne psy nie otrzymują wniosku potrzebnego do championatu. Na przykład, pies posiadający tytuł championa (czy nawet interchampiona) zgłaszany jest do klasy otwartej, a wygrywając ją, uniemożliwia innym psom ukończenie championatu. Osoby blokujące zazwyczaj nie są lubiane przez pozostałych uczestników wystaw. Świadomie i celowo blokują, jakby chciały przez to obwieścić innym: „wasze psy są takie brzydkie, że nie zasługują na championaty”.

Blokowanie przez większość wystawców uznawane jest za złamanie zasady fair play i za postępowanie złośliwe. „Po co ciągle jeździć z psem, który ma już wszystkie wnioski, na wszystkie wystawy i do tych samych sędziów” pytają. Są sfrustrowani, bo jeżdżenie na kolejne wystawy, aby utrzymać upragniony wniosek, generuje dodatkowe koszty. Wielu hodowców rozumie, że inni też chcą wygrywać, więc „po koleżeńsku” umawiają się kto jedzie na wystawę. Mogąc zgłosić psy do różnych klas unikają wzajemnego blokowania się. Zdają się działać według zasady “wygrywaj i daj wygrać innym”.

Blokowanie może prowadzić do dramatów i towarzyskich skandali. W czasach, gdy fora internetowe jeszcze tętniły życiem, gorąco dyskutowana była taka historia. Hodowca X potrzebował dla psa wniosku do młodzieżowego championatu z wystawy międzynarodowej. Zgłosił go na ostatnią wystawę, na której ten pies mógł jeszcze taki wniosek dostać. Na tą samą wystawę psa (który miał już wszystkie wnioski, więc nie musiał być wystawiany w tej klasie) zgłosiła hodowczyni Y, mimo iż obiecała tego nie robić. Pies hodowczyni Y wygrał, co wywołało gniew hodowcy X. Publicznie oskarżył hodowczynię Y o blokowanie. Co więcej, wszędzie gdzie można było, wysyłał informację, że pies hodowczyni Y osiada wady dyskwalifikujące go z wystaw (implant jądra czy niewłaściwy zgryz). Epizod z blokowaniem zakończył ich przyjaźń i współpracę hodowlaną.

Osoby blokujące z kolei tłumaczą „mam ładnego psa, to go pokazuję. Nikogo nie blokuję, po prostu wygrywa najładniejszy. To nie moja wina, że mój pies jest zazwyczaj najładniejszy”. Jest w tym trochę racji. Przyjemnie jest pokazywać ładnego psa i odnosić zwycięstwo. Z drugiej strony- tyle jest dostępnych wystaw za granicą, że zamiast pokazywać psa temu samemu wąskiemu gronu, można go raczej pokazać światu. Jednak być może w tym szaleństwie jest metoda, bo blokowanie może stać się jednocześnie lokowaniem.

Francuski filozof Michel Foucault używał terminu „b/lokowanie” do analizy sposobów traktowania ciała przez instytucje takie jak wojsko czy szkoła. Foucault wskazał na dwoisty aspekt b/lokowania. Z jednej strony, w ciele blokowane są niewłaściwe zachowania czy popędy. Z drugiej, lokowane są w nim zachowania pożądane, które następnie trenowane są aż do wytworzenia określonych nawyków. W przypadku wystaw psów także można zauważyć podwójny aspekt b/lokowania. Ciągła obecność psa na wystawie blokuje inne psy, uniemożliwia im zwycięstwo oraz zdobywanie tytułów. Jednocześnie lokowany (i utrwalany) jest typ piękna reprezentowany przez często wygrywającego psa. To z kolei pozwala zrozumieć, dlaczego w lokalnych kontekstach (w danym kraju, czy u określonych sędziów) wygrywają psy mocno odstające od standardu rasy czy wręcz brzydkie. Ich nieustanna widoczność uwytwarza u mniej obeznanych sędziów przekonanie, że właśnie tak powinien wyglądać pies danej rasy.

Advertisements

10 thoughts on “Słownik kynologiczny: blokowanie

 1. hm…a kto komu zabroni wystawiac? Nikt! Nie kazdy pies musi byc championem, nieprawdaz? To taki swoisty dobor naturalny.Wygrac ma, wierzac w dobre intencje sedziow, najlepszy. WIec niech wygrywa.
  Powszechnie wiadomo, ze championaty mozna wyjezdzic, sama znam przypadek suki, ktora wlasciciel “reklamowal” ja ( no dobrze…lokowal) jako najczesciej wystawiana. Ale bedac nieco dociekliwym, latwo mozna bylo odpowiedziec na to pytanie, dlaczego?Suka brzydka, wymeczyla w koncu po kilkunastu wystawach championat Polski.
  Fakt, nie podoba mi sie to, majac sama intera, ze tego typu psy , z takimi tytulami ( inter/champion) regulamin pozwala wystawiac w klasie i otwartej i championow – to taka taktyka, polityka kynologiczna mozliwosci ugrania jak najwiecej. ALe czy to jest blokowanie? Raczej nie – nieraz i champion dostaje baty. Mysle, ze artykul jest zdecydowanie przesadzony, taki przerosniety forma nad trescia. A raczej nad sednem sprawy.
  Pozdrawiam.

  Like

  1. Patrząc zupełnie obiektywnie, trudno ocenić, gdzie kończy się “jeżdżę dużo na wystawy, bo lubię wygrywać” a zaczyna świadome blokowanie. NIe mi to oceniać. Na pewno ocena zjawiska w dużym stopniu zależy od tego, na której lokacie się stoi. Jednak termin “blokowanie” funkcjonuje w świecie wystawowymi dlatego o nim napisałam, starając się pokazać perspektywę obu stron.

   Like

 2. Mi się zdarzyła następująca sytuacja. Hodowla mające czołowe psy wydała na świat brzydką suczkę, którą sprzedała za duże pieniądze. Hodowczyni chcąc podreperować relacje i wizerunek z klientami zgłaszała wszędzie swoje dobre psy żeby zablokować innych. W momencie gdy inni rezygnowali z pokazania swoich psów rezygnowała z wejścia na ring, tak aby suczka z ich hodowli mogła wygrać. Z kolei jak w stawce były inne suki, wchodziła na ring żeby i tak nie dać im zwycięstwa. Mimo, że nieciekawa suka dostawała i tak oceny “dobre”, “bardzo dobre” w końcu otrzymała tytuł championa.

  Like

 3. Smieszny ten artykul.
  W Anglii nie ma klasy championow. Championy jak i nie championy pokazywane sa w klasie open czyli otwartej.
  I nikogo to nie dziwi, ze jakis champion z 20 CC nadal zglasza sie na wystawy.
  Poprostu pewnegi dnia znajdzie sie inny , lepszy pies i wygra.
  Piekne psy same sie obronua.
  A o blokowaniach i tym pidobnych bzdurach pisza i mowa zwykle frustraci i Ci jtorzy nie maja porzadnych psow, a co za tym idzie skazani sa na porazki.

  Like

  1. Nie znam brytyjskiej kultury kynologicznej, ale nie wydaje mi się, żeby pod względem emocji wystawowych bardzo różniła się od polskiej. Trudno mi uwierzyć, że nikomu nie przeszkadza, że ciągle wygrywa ten sam pies.
   Też chciałabym wierzyć, że “dobry pies obroni się sam”. Oczywiście, ładny pies jest dodatkowym atutem, ale duże znaczenie ma też sieć relacji społecznych: kto wystawia i u kogo. Bycie osobą rozpoznawalną mocno podnosi urodę psa.
   Zgadzam się też, że pogląd na “blokowanie” zależy od lokaty, na której się stoi 🙂

   Like

 4. Jest takie stare powiedzenie “Przyganiał kocioł garnkowi!”.
  Temat ten poruszony pewnie głównie z uwagi na przegraną suczki właścicielki artykułu.
  Żal dupę ściska taka prawda!
  Autorka wystawiając na kolejnej wystawie swoją sukę chyba chciała powiedzieć „wasze psy są takie brzydkie, że nie zasługują na championaty”.

  Like

 5. Ow artykul sie nieco odbiera, jakby “pisany na zlecenie” tego, co przegral:) Prosze sie nie obrazic. ALe tak wlasnie go plasuje, moze mylnie? 😉 Wszak stare porzekadlo mowi, iz punkt widzenia, zalezy od punktu siedzenia, poza tym ile warte sa :wyjezdzone: championaty na sile, no tak, ale przy tym tytule nie jest napisane, ze zdobyty po np 43 wystawie:) A znam takie przypadki:) Albo samozwancze tytuly typu “res BoB”:)))))) – prywatnie – padlam orzy przeczytaniu tego u “rasowej znajomej”:)
  Tu niestety, problemem jest zazdrosc i ludzka zawisc, w rasie nie ma przyjaciol, pamietam, po wygranych dwoch klubowkach , w 3 tyg. odstepie czasu, u sedziow selekcyjnych – haslo jednej ze znajomych – jakie trafne:) – No teraz to Cie znienawidza:)Zycie.
  A zawsze kiedys pojawi sie pies piekniejszy od naszego. Tylko popatrzy na niego i na swego bardziej obiektywnie.
  Pozdrawiam.

  Like

Skomentuj

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s